Podzim je tady; na co si dát pozor?

Podzimní rovnodennost na severní polokouli nastává koncem září (letos přesně 22. září) a my začínáme pociťovat skutečnou změnu počasí. Je čas začít upravovat stravu a zohledňovat ochranná opatření, která koním pomohou zvládnout měnící se kvalitu pastvy, přechod z pole do stáje a nižší teploty. Je to docela podobné, jako bychom my sami užívali "tonikum" na zimní měsíce, abychom zahnali nachlazení a chřipku.

V tomto ročním období je třeba zvážit dvě oblasti:

1. Změna stravy

Kvalita trávy kolísá s každým ročním obdobím, ale změna kvality z léta na podzim je významná. V tomto období mírných / slunečných denních teplot a chladných nocí se v trávě koncentrují uložené cukry, což může u některých koní zvýšit riziko zažívacích potíží nebo laminitidy. Nejvíce ohroženi jsou koně trpící metabolickým syndromem koní (EMS), koně s výraznou nadváhou nebo koně, kteří mají problémy s normální hladinou cukru v krvi a jsou citliví na obsah cukru v krmivu.

Přechod z terénu do stájového prostředí je pro citlivý trávicí systém koně náročný, proto je třeba mu během těchto změn poskytnout pomoc v podobě prebiotik a probiotik. Synbiovit od TRM obsahuje jediné probiotikum s licencí pro použití u koní - živé kvasinky Saccharomyces Cerevisie ve stájové formě, které v kombinaci s prebiotiky, uhličitanem vápenatým a vitamíny skupiny B významně pomáhají zadnímu střevu vyrovnat se s výzvami sezónních změn.

 

Pokud se při těchto změnách stravy nepostupuje opatrně, mohou se u koní objevit žaludeční vředy, které jsou bolestivé a vysilující. Mezi příznaky žaludečních vředů u koní patří úbytek hmotnosti, zvýšená podrážděnost, přerušovaná kolika. Opět se osvědčí doplňování stravy, které přirozeným způsobem chrání střeva a umožňuje jejich uzdravení. GNF dodává jedinečné složení probiotik, aminokyselin, extraktu z mořských řas a specifických minerálů, které jsou nezbytné pro podporu obnovy a udržení zdravého trávicího traktu.

Přechod z čerstvé trávy na seno nebo pořízení nové zásoby sena představuje pro koně stejně velkou změnu jako změna koncentrovaných krmiv. Tyto významné úpravy stravy by měly být v ideálním případě prováděny postupně, aby se snížilo riziko zažívacích potíží. U koní, kteří mohou trpět žaludečními vředy, je nezbytné, aby se k udržení tělesné kondice a energetické úrovně nepoužívalo přílišné spoléhání na obiloviny. Koně trpící EGUS by měli být krmeni koncentráty s vyšším obsahem vlákniny a oleje.


 

2. Sluneční světlo a vitamin D

Vitamin D je vlastně hormon a dostatečné sluneční záření vede k produkci dostatečného množství vitaminu D ze 7-dehydrocholesterolu v kůži. Existují obavy, že koně v podzimním/zimním období mohou mít nedostatek vitaminu D, protože jsou značnou část dne ustájeni.

 

Aby se vápník a fosfor vstřebávaly, musí být v těle dostatek vitaminu D. Nedostatek vitaminu D výrazně snižuje vstřebávání obou minerálů. Nedostatek vitaminu D by totiž mohl být faktorem, který by mohl ovlivnit riziko poškození skeletu a predisponovat zvířata k zánětlivým onemocněním dýchacích cest a dalším onemocněním, která běžně postihují koně v tréninku.

Vitamin D existuje v několika formách, z nichž většina je přítomna jako ergokalciferol (D2) nebo cholekaciferol (D3). První z nich je produkován houbami na rostlinných materiálech, když jsou vystaveny slunečnímu záření, a kůň jej přijímá v rámci krmiv. Naopak cholekaciferol může být syntetizován endogenně z cholesterolu během chemické reakce v kůži, která závisí na slunečním záření.

 

Mezi potraviny přirozeně bohaté na vitamin D3 patří rybí tuk (olej z tresčích jater). Vysoký obsah vitaminu D2 mají i na slunci sušená krmiva. Seno, které bylo sušeno uměle a málo vystaveno slunečnímu záření, neobsahuje mnoho vitaminu D. Méně kvalitní seno je třeba doplňovat, aby se udržela dobrá kondice, zdraví a výkonnost koní.

Pro zajištění dostatečného příjmu vitaminu D v potravě se doporučuje doplnění multivitaminového a minerálního komplexu Speedxcell, který poskytuje dávku 6 500iu vitaminu D3 denně. Některé komentáře v literatuře se týkají toxicity vitaminů rozpustných v tucích. Horní bezpečná hranice pro koně je 22 00iu vitaminu D na den, takže množství doplňované přípravkem Speedxcell je v mezích a může se ukázat jako nezbytné při dnešních chovatelských postupech, které koně předurčují k suboptimálnímu příjmu vitaminu D. Omezení množství střídání koní (< méně než 2 hodiny denně) zabraňuje jejich tělu, aby mělo čas přeměnit v kůži dostatečné množství vitaminu D. V případě, že se koně dostanou do volné přírody, může být jejich příjem vitaminu D omezen. V zimním období je navíc přeměna méně účinná kvůli nižší intenzitě světla a je dále umocněna používáním rohoží, které zakrývají velkou část těla koně.

S přicházejícími chladnými večery sáhněte po probiotiku, toniku nebo multivitamínovém doplňku pro vás i vašeho koně, abyste se ubránili virům a bacilům, které přicházejí se změnou ročních období.